nedjelja, listopada 18, 2009

Charles English: "Za SAD je neprihvatljiva prijetnja podjelom BiH i referendum"


Gost "Dnevnika D" na Federalnoj TV bio je Alipaša English. On ne vjeruje da BiH prijeti podjela - takva vrsta prijetnje bi bila neprihvatljiva za SAD.

"Butmirski sastanci su o budućnosti BiH - SAD i EU jesu zabrinute da politički dijalog u BiH ide nizbrdo. Razgovor se održavaju u nastojanju da to krene u drugom pravcu", kaže on.

Paket ustavnih promjena će uskoro biti podijeljen političkim liderima. To je paket dovoljno obuhvatan da BiH izvede na europski put, što će uključivati rješavanje pitanja neophodnih za transfromaciju OHR-a u EUSR, kao i ustavne promjene koje će omogućiti da se ubrzaju pregovori sa EU-om i NATO-om. EU je jasno kazala - neće biti moguće BiH da ide dalje sve dok na njen suverenitet ima uticaj OHR. SAD to podržavaju u kontekstu napretka zemlje.

BiH bi nakon butmirskih, uspješnih, dogovora trebala imati funkcionalniju vlast. Biće, pojašnjava, promjena u zakonodavstvu i izvršnoj vlasti - sa ciljem da se ubrza proces donošenja odluka u BiH. Konkretni detalji - kao što je pitanje postojanje vlade države - bit će poznati uskoro.

"Ako Butmir ne uspije, to će biti užasna propuštena prilika", upozorava English. Na liderima je da Butmir bude uspješan. Treba iskoristiti pažnju sa najviših nivoa SAD-a i EU-a. Ne treba razgovarati u neuspjehu butmirskih pregovora - potreban je optimizam. Od lidera se očekuju da dođu za stol i da razgovaraju - građani to od njih moraju zahtijevati.

"Predsjednik države je jedna od reformi koju je Venecijanska komisija preporučila - to je jedan korak naprijed u odnosu na sadašnju situaciju. Entitetsko glasanje blokiralo je izglasavanje preko 50 zakona. Ipak, njegovo ukidanje nije bilo moguće 2005. godine, kada je donesen izvještaj, zbog, kaže English, osjetljive političke klime. Ona ni 2009. nije bolja - štaviše, osjetljivija je", dodaje English te zaključuje:

"Sve strane shvaćaju da je ono prepreka efikasnom donošenju odluka".

"Promjene neće biti samo kozmetičke - značajno će se promijeniti način odlučivanja na državnom nivou, ali one trebaju biti gledane kao početak procesa. Mnoge promjene će biti zahtijevane kao rezultat približavanja Uniji. Kada je u pitanju prijetnja integritetu BiH, kao što je referendum, stav SAD-a je poznat - to nije prihatljivo", ponovio je on.

"Razgovori u Butmiru moraju uspjeti. Paket na stolu je u najboljem interesu svih", imperativno zaključuje Charles English

poskok.info