utorak, travnja 15, 2008

Federalna vlada odlučila uzeti novac županijama, hrvatski ministri preglasani

SARAJEVO- Vlada Federacije BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu usvojila je set od četiri prijedloga zakona kojima se rješava pitanje financiranja prava razvojačenih branitelja u vrijeme nezaposlenosti.

Vlada je utvrdila i po hitnom postupku u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji da bi se osiguralo stabilno i redovno financiranje mjesečne novčane naknade nezaposlenim razvojačenim braniteljima.

Federalni premijer Nedžad Branković na konferenciji za novinare kazao je da izmjene Zakona o pravima razvojačenih branitelja podrazumijevaju definiranje financiranja ukupno godišnje potrebnih sredstava za servisiranje te obveze prema braniteljima.

-Procijenili smo da je optimalna varijanta da se 50 posto ukupnih prihoda zavoda za zapošljavanje i dalje usmjeri u financiranje i primjenu ovog zakona, a da se ostatak sredstava do iznosa potrebnog za godišnje serivisiranje ovih prava osigura od pripadajućih prihoda s jedinstvenog računa od PDV-a, od funkcija Federacije BiH i županija, kazao je Branković dodajući da je za tu razliku treba osigurati dodatnih 76 milijuna KM.

Izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda, u odnosu na sadašnji zakon, napravljene su određene privremene korekcije koeficijenata raspodjele prihoda s jedinstvenog računa.

Privremeni koeficijent izdvajanja prihoda od 3,05 posto treba osigurati razinu prihoda od 76 milijuna KM potrebnih za razvojačene branitelje. Branković je dodao da se 1,27 posto odnosi na korekciju koeficijenta raspodjele za Federaciju, a 1,78 posto na korekciju koeficijenta županija.

Novac uzet županijama

U apsolutnim iznosima ukupni prihodi funkcija Federaciji bi bili umanjeni za 31 milijun KM, a županija 44 milijuna KM, kazao je Branković dodajući da se procjenjuje da će porast prihoda od PDV- a kompenzirati taj manjak prihoda.

Dodao je da bi privremeni koeficijeti izdvajanja prihoda od 3,05 važili do 2010., te da je osigurano da općine i direkcije cesta ne sudjeluju u financiranju naknada za nezaposlene razvojačene branitelje. U tom kontekstu, Vlada je danas utvrdila prijedlog izmjene proračuna FBiH za ovu godinu. Uvedena je nova pozicija na stavci prihoda u iznosu 76 milijuna KM i stavka na poziciji rashoda Ministarstva za pitanja boraca u istom iznosu.

Četvrtim zakonom u vezi s izvršenjem proračuna pobliže se definirae tehnika kako će Ministarstvo realizirati tu poziciju. -Cijenimo da na ovaj način nismo uradili ništa suprotno Ustavu. Osigurali financiranje onog dijela prava koji je dodijeljen razvojačenih branitelja kojih sada na evidenciji ima oko 87.000 - kazao je Branković.

HDZ 1990.: Hrvatski ministri preglasani

"U povodu današnjeg usvajanja izmjena i dopuna Zakona o pripadnosti javnih prihoda na Vladi Federacije BiH moramo, na žalost, ustvrditi da je to samo nastavak politike centralizacije prihoda i ovlasti na razini Federacije BiH", a na štetu županija i općina, priopćeno je iz HDZ-a 1990.

"Na ovu tendenciju staru već sedam godina HDZ 1990 ukazivao je preko svojih dužnosnika i borio se protiv toga. No, većinsko odlučivanja u Vladi Federacije BiH omogućuje bošnjačkim ministrima provoditi ovu politiku pogubnu po nacionalnu ravnopravnost, uravnoteženost prihoda i rashoda između tri razine vlasti i što je najvažnije, uništava međusobno povjerenje hrvatskog i bošnjačkog naroda.

Ovim izmjenama zakona, osim što se nameće preraspodjela javnih prihoda u korist proračuna Federacije BiH, dovodi se u pitanje i financiranje već utvrđenih potreba iz proračuna. Budući da je već usvojen proračun 10 posto veći nego prošle godine, jasno je da ne postoje realne mogućnosti njegovog rebalansa što će dodatno ugroziti plaćanje računa i ukupnu financijsku stabilnost", stoji u priopćenju.

Izmjene zakona, kako se navodi, povećavaju ionako veliki dio proračuna predviđen za socijalni sektor, a njegov razvojni dio se umanjuje.

"Ta već ustaljena politika preglasavanja hrvatskih dužnosnika i dominacije bošnjačkog naroda u FBiH pokazuje da je konstitutivnost hrvatskog naroda samo formalna i posebno pogoršana poslije nametanja ustavnih amandmana bivšeg visokog predstavnika Wolfganga Petritscha 2002. godine. Ova situacija još jedan je argument za nedavno potpisanu Izjavu hrvatskih političkih stranaka u kojoj se traže promjene u entitetskim ustavima koje bi omogućile realnu konstitutivnost naroda kao prvi korak za cjelovitu ustavnu reformu", navodi se u priopćenju HDZ-a 1990.

15.4.2008.
Pincom.info