srijeda, srpnja 23, 2008

Kardinal: Katolicima u BiH se 'po zakonu' može sve oduzeti

SARAJEVO - Kantonalni sud u Sarajevu donio je presudu po kojoj vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić gubi dio rezidencije koja je u vlasništvu Nadbiskupije vrhbosanske od njezine izgradnje, punih 110 godina. Naime, stan u zgradi Nadbiskupije sada se dodjeljuje supruzi doušnika bivše Službe državne bezbednosti (SDB) iz Beograda Fadila Smajlovića, koji je nasilno, dopuštenjem komunističkog režima u bivšoj Jugoslaviji, uzurpirao taj dio rezidencije.

Fadila Smajlovića bivši je komunistički režim nasilno uselio u taj stan radi špijuniranja Nadbiskupskog Ordinarijata. Doušnik Smajlović je, dakle, bez ugovora i bez ikakvog plaćanja stanarine bespravno stanovao u tom stanu punih 20 godina, od 1972. do 1992. godine.

"Budući da rezidencija Vrhbosanskoga nadbiskupa nikada nije bila nacionalizirana, spomenuti stan pravno je uvijek bio i ostao u vlasništvu Nadbiskupskog Ordinarijata", rekao je u razgovoru za Hrvatski katolički radio kardinal Vinko Puljić i nastavio:

"Prostor je uzurpirao režimski sustav i namjestio stanare u prostoru Ordinarijata. Ordinarijat se za vrijeme komunizma borio da ih iseli nudeći im druge stanove, a posljednji je ostao Fadil Smajlović, koji je izravno bio u službi SDB-a, Službe državne sigurnosti iz Beograda. Zbog toga je cijela kuća bila ozvučena. Kada je jedan stanar iselio, Smajlović je zauzeo i njegov stan te je tako bio u 160 kvadratnih metara stambenog prostora".

Za vrijeme rata, Fadil Smajlović odselio je u Istru "jer je kao službenik beogradske službe sigurnosti znao gdje neće biti stradanja", ističe kardinal Puljić. Kako o stanarskom pravu nije postojao nikakav ugovor, po pravu vlasnik stana ostaje Vrhbosanska nadbiskupija.

Nakon Smajlovićeve smrti svu opremu koja je zatečena u stanu Fadila Smajlovića preuzela je Općina. Njegova obitelj, pak, pokreće proces za otkup toga stana i za stanarsko pravo. Nakon nekoliko sporova, na kraju Sud u Sarajevu donosi rješenje i presuđuje Smajlovićevu "nasljedniku" pravo na Upravnu zgradu Vrhbosanske nadbiskupije.

Kako kaže kardinal Puljić, "taj proces je vođen pred Kantonalnim sudom i, navodno, netko je iz toga Suda dolazio k nama nenajavljeno tražeći uvid u stan. No, nisam dopustio takve nenajavljene uvide i dolaske. Zbog toga mi je, navodno, sutkinja poručila: Vidjet će kardinal tko ovdje ima vlast. I tako je i bilo. Sudska je presuda bila da Smajlović ima pravo na 83 kvadratna metra rezidencije. To je besmisleno, da se dio upravne zgrade Vrhbosanske nadbiskupije sudskim putem dodjeljuje nekome tko je u nju nasilno uselio".

Vrhbosanski nadbiskup zbog toga je tražio zaštitu: "Međutim, svi se 'peru' i kažu da je sve po zakonu. Dakle, po zakonu su nasilno ušli u zgradu, po zakonu nam sada otimaju dio kuće. Zbunjen sam pred tom državom koja ne želi da Katolička crkva ima jednaka prava s drugima", rekao je kardinal Puljić.

O tome je kardinal Puljić izvijestio i visokog međunarodnog predstavnika Miroslava Lajčaka, "a on je jednostavno 'oprao ruke' tvrdeći da je sve po zakonu". Tako kardinal Puljić zaključuje da Katoličkoj crkvi u BiH "po zakonu mogu oteti sve što hoće". S nepravednom presudom Kantonalnog suda vrhbosanski nadbiskup 22. srpnja upoznao je hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, kao i predsjednika Stranke demokratske akcije Sulejmana Tihića. Komšić je pokazao zanimanje za ovaj slučaj jer mu je nerazumljiv pravni temelj za ovu presudu. Tihić je uglavnom ostao suzdržan.

No, stan u rezidenciji Vrhbosanske nadbiskupije nije jedini slučaj nepravde prema Katoličkoj crkvi u BiH kada su u pitanju materijalna dobra. Crkva u ovoj zemlji godinama čeka na građevinske dozvole od strane gradskih vlasti za neke projekte, poput one za gradnju crkve na Grbavici ili za gradnju svećeničkog doma uz Bogosloviju u ulici Josipa Stadlera u Sarajevu.

Ni u srednjoj Bosni stanje nije ništa bolje. Kardinal Puljić spominje slučaj Travnika: "Sud za ljudska prava davno je presudio da se lokacija na kojoj je gimnazija u Travniku treba vratiti Crkvi. Naime, mi smo dopustili gradnju na našem zemljištu. No, ni nakon šest godina niti jedan akt o tome nije proveden. Niti su nam vratili zgradu niti okoliš, već igraju s nama igru i iscrpljuju naše snage. I to je zapravo politička igra zbog koje neprestano imamo poteškoća".

U Bugojnu je pak obustavljena izgradnja Katoličkog školskog centra, "škole koja može biti samo od koristi svim građanima u ovoj državi", ističe kardinal Puljić: "U Bugojnu nam gradonačelnik svjesno ometa dobivanje građevinske dozvole", dodao je Puljić.

I dok Bosnom i Hercegovinom dominira pravo jačega, kardinal Puljić kaže da ga ne obeshrabruje ovakva situacija: "To želim hrabro dati do znanja i vlastima u BiH i međunarodnoj zajednici. Neću odustati", poručio je vrhbosanski nadbiskup.


23.7.2008.
Pincom.info / KTA