petak, listopada 27, 2006

Kamion eksploziva trebao je stići u Međugorje?

Kako otkrivaju izvori mostarskog lista, sve terorističke prijetnje u našoj zemlji posljednjih mjeseci dovode se u vezu s glavnim vođom mladih islamista, egipatskim Imadom el Misriom koji je još 2001. izručen iz naše zemlje Egiptu.
Nakon što je Dnevni list objavio informaciju da je crkva sv. Jakova u Međugorju moguća meta terorističkog napada, list danas otkriva nove detalje o pripremi spomenutog napada.

Kako se doznaje iz izvora bliskih obavještajnim službama, sredinom listopada u središnjoj Bosni uhićena je osoba pod prezimenom Bešlić za koju se sumnja da je planirala kamionom punim eksploziva doći u Međugorje i izvršiti teroristički čin. Domaće obavještajne službe dobile su informaciju da spomenuta osoba planira teretno vozilo napunjeno eksplozivom dovesti do Međugorja s područja središnje Bosne. Nakon iscrpne provjere tih informacija, uslijedilo je uhićenje Bešlića. Na taj način su obavještajci, zahvaljujući radu s inozemnim službama na lociranju i razotkrivanju pojedinaca povezanih s Al-Qaidom, uspješno neutralizirali njihove namjere. Kako se doznaje, dio pojedinaca koji su umiješani u planiranje napada odabran je iz mudžahedinskih postrojbi koje su se tijekom prethodnog rata borile u našoj zemlji.

Crkva pod prismotrom policije

Naime, pripadnici MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije su tijekom proteklog vikenda, kako smo jučer objavili, po dobivenoj dojavi o mogućem napadu pregledali crkvu sv. Jakova u Međugorju, ali nisu pronašli eksploziv. Otada se danonoćno čuva, a kako doznaje Dnevni list, međugorska crkva i danas se nalazi pod prismotrom policije. Kako otkrivaju izvori mostarskog lista, sve terorističke prijetnje u našoj zemlji posljednjih mjeseci dovode se u vezu s glavnim vođom mladih islamista, egipatskim Imadom el Misriom koji je još 2001. izručen iz naše zemlje Egiptu. El Misri je inače bio oženjen Bošnjakinjom s kojom je živio u Bočinji, nekoć je bio pripadnik zloglasnog odreda El Mudžahid te je bio jedan od čelnika islamske vehabijske organizacije. U BiH je vodio 40-dnevnu medresu, vjersku poduku za primanje u mudžahedinsku brigadu. Njegova je predavanja tada slušalo čak 2.000 Bošnjaka.

“Onima koji su poznavali Imadov rad za vrijeme rata izgledalo je nemoguće da će od mladića stvoriti takve osobe koje će preuzeti odgovornost za svoje, ali i tuđe živote”, opisuje se djelovanje El Misrija u letcima koji se dijele diljem BiH i distribuiraju preko Interneta. Za njim je bila raspisana međunarodna tjeralica zbog napada u Egiptu u kojem je poginulo 58 turista. Vjeruje se da on i dalje djeluje preko svojih sljedbenika kojih ima i u našoj zemlji.

Vehabijske organizacije

Prema mišljenju mnogih analitičara, Hrvati su postali meta napada koje planiraju vehabije u našoj zemlji. Naime, iako je Imad el Misri izručen Egiptu, to nije zaustavilo djelovanje radikala u BiH. Situacija je pogoršana i zbog izručenja državljana afroazijskog podrijetla iz naše zemlje. Prema procjenama hrvatskih obavještajnih službi, napadi su usmjereni na Hrvate jer islamisti Federaciju smatraju za svoj prostor, dok se Republika Srpska još uvijek opire širenju vehabijskih organizacija na tom području. Analitičari procjenjuju da su terorističke aktivnosti u BiH svedene na minimum, no takve aktivnosti sve više preuzimaju nove snage, takozvane vehabije iz BiH.

Napad planiran četiri puta?

U ovoj godini je navodno napad na vjerske objekte u Hercegovini planiran četiri puta. Tako je 18. srpnja ove godine postojala informacija da se planira napad na križ na brdu Hum iznad Mostara. Zatim je 10. listopada napadnuta džamija u Jasenici kada je još uvijek nepoznata osoba ispalila projektil na džamiju. Nakon toga policija MUP-a HNŽ-a dobila je dojavu o mogućem napadu na brdo Hum iznad Mostara, te posljednje informacije o uhićenu jedne osobe pod prezimenom Bešlić na području središnje Bosne za koju se sumnja da je planirala spomenuti napad na Međugorje.

Antiterorističke akcije

Posljednjih mjeseci domaće sigurnosne službe provele su niz uspješnih antiterorističkih akcija. Serija uhićenja je započela još prošle godine kada je u Sarajevu uhićeno više osoba koje se dovode u vezu s planiranjem terorističkih napada na veleposlanstva zapadnih zemalja. Zatim je dobrom suradnjom naših i stranih službi krajem rujna u Kansas Cityju u SAD-u uhićeno nekoliko osoba zbog izdavanja ilegalnih vozačkih dozvola za kamione koji prevoze opasan teret.

Provjera informacija – nema dokaza

Državni ministar sigurnosti Bariša Čolak je za Dnevni list rekao da su obavještajne službe dobile dojave da su vjerski objekti u Hercegovini u opasnosti te je policija iz tog razloga poduzela dodatne mjere sigurnosti. Napomenuo je da sigurnosne agencije još uvijek rade na provjeri vjerodostojnosti tih informacija istaknuvši da još uvijek nisu pronađeni nikakvi dokazi koji bi potvrdili informacije o napadima. Također je dodao da nitko nije uhićen. Provjerava se i zašto je informacija plasirana u javnost. “Policija je djelovala profesionalno i nije smjela čekati da se informacija provjeri”, kazao je Čolak.

27.10.2006.
Pincom.info